o

Historia kina

Kino Żeglarz w Jastarni to ostatnie prawdziwe kino na Półwyspie Helskim. Z przedwojennych zdjęć wynika, że to w ogóle jeden z najstarszych budynków w miasteczku. Na początku XX wieku była w nim restauracja, w trakcie wojny przekształcono je w kino, którym pozostaje do dziś. Fotele skrzypią, w powietrzu czuć, że „Żeglarz” ma już swoje lata, na sali stoi piec kaflowy, a w przytulnym holu można odsapnąć od codziennego zgiełku – zasiadając między starymi plakatami i wsłuchując się w muzykę płynącą z winyli.

Działamy w sezonie letnim, niekiedy otwieramy kino już na majówkę. Prowadzimy je wspólnie – trzy dziewczyny z trzech pokoleń, babcia Urszula, mama Dagmara i wnuczka Patrycja. “Żeglarza” podarował Urszuli mąż – Bogdan Blindow, “legendarny kiniarz”, w 1991 r. Teraz jest to nasza najcenniejsza pamiątka po nim. Kino to dla nas obiekt sentymentu i tęsknoty, w którego misję szczerze wierzymy. Dlatego prezentujemy filmy ważne, ambitne, poruszające, skłaniające do refleksji – nawet podczas urlopu:) Kino to dla nas kultura, a nie tania rozrywka. Chcemy, żeby nasi widzowie mogli latem nadrobić te obrazy, które umknęły im zimą.

Cieszymy się, że każdy kolejny sezon jest dla nas okazją do spotkania z widzami, którzy odwiedzają nas od lat. Uwielbiamy te nasze rozmowy krótsze i dłuższe (przed seansami, po seansach i podczas organizowanych imprez), wymiany komentarzy czy uśmiechów i mnożące się przyjaźnie zawiązane w kinie. Ku naszej radości grono stałych widzów, doceniających klimat i repertuar “Żeglarza”, wciąż się powiększa. Dumą napawają nas też wizyty znakomitości polskiej kinematografii (autografy i zdjęcia części z nich ozdabiają jedną ze ścian holu).

Oprócz regularnego repertuaru organizujemy także koncerty (np. coroczne Jam Session ku pamięci znanego w Jastarni artysty – Daktyla) czy specjalne pokazy (przeglądy klasyki kina, noce horrorów, wieczorki surferskie z konkursami), udostępniamy też salę na premiery (np. “Hel” w 2016 r. czy “No wave back” w 2018 r.). Odbywały się u nas prywatne imprezy, takie jak urodziny czy zaręczyny. Jesteśmy otwarte na przeróżne aktywności kulturalne, więc jeśli masz jakiś pomysł – zapraszamy do kontaktu:)

Na sali, odkąd pamiętamy, wisi napis:

Godziny lata płyną
lecz cóż
wiecznie młode jest kino

… i nie zamierzamy go ściągać:)

 

Do zobaczenia na ul. Portowej 10 w Jastarni!

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług najwyższej jakości. Klikając przycisk "Akceptuj" lub dalej korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na wykorzystanie wszystkich plików cookies.