PAŁAC | dni filmu kaszubskiego – WSTĘP WOLNY

reż. Adam Hebel | prod. Polska | gatunek: fabularny | 1 godz. 30 min.

“Pałac” to kawałek hitorii Kaszub opowiedziany przez wydarzenia z życia dowódcy tytułowego partyzanckiego bunkra Gryfa Pomorskiego Henryka Grabosza. Fabuła zaczyna się w momencie kiedy Grabosz, jako młody chłopak, wstępuje do Gryfa i kończy kiedy mężczyzna walczy o życie wraz z swoimi kompanami broni. Wydarzenie, na którym w głównej mierze opiera się akcja filmu to walka kaszubskich partyzantów z wojskami niemieckimi o bunkier “Zielony Pałac”, która miała miejsce w marcu 1944 roku.
W produkcji m.in poruszone zostały następujące wątki: Gryf Pomorski, jego rola na Kaszubach w czasie II Wojny Światowej, walka z niemieckim przeciwnikiem, przyjaźń, zdrada, ale i trudności moralne jakie stawały przed Kaszubami w trakcie II wojny światowej.
W ekranizacji tej historii udział wzięli m.in. rekonstruktorzy historyczni z grupy “Cis” Męcikał, którzy propagują historię tytułowego Zielonego Pałacu. Są oni odpowiedzialni za rekonstrukcję tego miejsca. Celem odbudowanego przez nich bunkra jest pamięć o osobach, które zginęły w tym miejscu w imię wolności. Takie samo zadanie ma właśnie wyprodukowany przez nas film. Chcemy, aby historia partyzantów, ich życie oraz pełne oddanie walce o wolność Polski dotarły do jak największej liczby odbiorców. Wielu z Kaszubów ma wśród swoich przodków, osoby, bohaterów, którzy musieli dokonywać trudnych wyborów, często stawiając dobro bliskich nad swoje.

Za scenariusz w głównej mierze odpowiada Adam Hebel – dziennikarz radiowy, aktor, założyciel Teatru Zymk, kabareciarz i regionalista. Za współreżyserię, zdjęcia oraz montaż odpowiedzialny jest Piotr Pastalenc – doświadczony operator filmowy TVP3 Gdańsk, założyciel kanału w serwisie YouTube, Kaszubska Gospodarka, poświęconego promowaniu regionu, ze szczególnym zaznaczeniem rolnictwa na Kaszubach. W 2019 roku wyprodukował film krótkometrażowy „Tobaka”, będący nowatorskim podejściem do ogólnie znanych legend kaszubskich. Był również autorem jednego z filmów („Transcassubia”) w ramach projektu finansowanego przez MSWiA pt. „Po kaszubsku na YouTube 2019”oraz reportażu „Pielgrzymi” z 2022 roku.

Po projekcji zapraszamy na spotkanie z twórcami.

Wstęp wolny!

Data

maj 01 2023
Zakończone

Czas

17:00

Etykiety

pokaz specjalny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług najwyższej jakości. Klikając przycisk "Akceptuj" lub dalej korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na wykorzystanie wszystkich plików cookies.